• Index
  •  » Wstęp
  •  » Jak założyć tą firmę wkońcu

#1 2010-07-17 20:28:30

Adam

Administrator

Zarejestrowany: 2010-07-12
Posty: 37
Punktów :   

Jak założyć tą firmę wkońcu

litości nie czytałem tego jeszcze pomoże ktoś w ogarnięci i dopasowaniu do  paintball'a?



Przewodnik- krok po kroku zakładamy własną działalność gospodarczą
http://www.biznes-firma.pl/FCKeditor_UserFiles/Image/jak_firme/formy_opodatkowania_n.jpg
KROK 1: Wybór formy opodatkowania
Przed wizytą w urzędzie gminy należy zastanowić się, jaka forma opodatkowania będzie dla nas najbardziej korzystna. Do wyboru mają Państwo: opodatkowanie na zasadach ogólnych (skala podatkowa, stawka liniowa) oraz opodatkowanie w formach zryczałtowanych (ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa).

http://www.biznes-firma.pl/FCKeditor_UserFiles/Image/jak_firme/okno_n.jpg
KROK 2: Wizyta w urzędzie gminy
Od dnia 31 marca 2009 r. weszły w życie nowe przepisy upraszczające procedurę zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej i zarazem urzeczywistniające koncepcję „jednego okienka”. 
Osoba fizyczna pragnąca założyć jednoosobową działalność gospodarczą, wypełnia tylko jeden wniosek (EDG-1) i składa go w urzędzie gminy właściwym dla swojego miejsca zamieszkania.
Wniosek jest jednocześnie:
wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON),
zgłoszeniem identyfikacyjnym lub aktualizacją NIP,
zgłoszeniem składek do systemu ubezpieczeń społecznych.

Wniosek może zostać złożony w formie pisemnej we właściwym urzędzie lub też przesłany listem poleconym, jednakże wówczas podpis osoby składającej wniosek musi być poświadczony przez notariusza. Wniosek można złożyć także w wersji elektronicznej. Konieczne jest jednak posiadanie podpisu elektronicznego. W przeciwnym razie należy stawić się w urzędzie gminy celem podpisania wniosku.

Zmiany prawne znoszą opłaty za złożenie wniosku.
Działalność można podjąć już w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej.




http://www.biznes-firma.pl/FCKeditor_UserFiles/Image/jak_firme/karty_dokumenty_n.jpg
KROK 3: Koncesje, zezwolenia, licencje i uprawnienia zawodowe
Niektóre rodzaje działalności gospodarczej wymagają koncesji, wpisu do rejestru działalności regulowanej, zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, licencji do prowadzenia działalności gospodarczej lub też stosownych uprawnień zawodowych.
Potrzebują Państwo wpisu do rejestru działalności regulowanej, gdy zamierzają Państwo prowadzić działalność gospodarczą związaną z:

Poszukiwaniem lub rozpoznawaniem złóż kopalin, wydobywaniem kopalin ze złóż, bezzbiornikowym magazynowaniem substancji oraz składowaniem odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych.   Koncesja jest udziela przez Ministra Środowiska, marszałka województwa lub starostę właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy.
Wytwarzaniem i obrotem materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.  Koncesja jest udzielana przez Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wytwarzaniem, przetwarzaniem, magazynowaniem, przesyłaniem, dystrybucją i obrotem paliwami i energią.    Koncesja jest udzielana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Ochroną osób i mienia.   Koncesja jest udzielana przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Rozpowszechnianiem programów radiowych i telewizyjnych.   Koncesja jest udzielana przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Przewozami lotniczymi.  Koncesja jest udzielana przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Potrzebują Państwo wpisu do rejestru działalności regulowanej, gdy zamierzają Państwo prowadzić działalność gospodarczą związaną z: 

Organizowaniem imprez turystycznych oraz pośredniczeniem na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych.  Wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych dokonuje się u marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy.
Świadczeniem usług turystycznych obejmujących polowania wykonywane przez cudzoziemców na terytorium RP i polowania za granicą.  Wpisu do rejestr polowań prowadzi dokonuje się u marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy.
Świadczeniem usług w zakresie pośrednictwa pracy na terenie RP, pośrednictwa pracy za granicą, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego, pracy tymczasowej.  Wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia dokonuje się u marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy.
Konfekcjonowaniem lub obrotem środkami ochrony.  Wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie konfekcjonowania lub obrotu środkami ochrony roślin dokonuje się u wojewódzkiego inspektora właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy.
Obrotem materiałem siewnym.  Wpisu do rejestry przedsiębiorców dokonujących obrotu materiałem siewnym dokonuje się u wojewódzkiego inspektora właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy.
Wytwarzaniem lub magazynowaniem biokomponentów.  Wpisu do rejestru przedsiębiorców wytwarzających, magazynujących oraz importujących biokomponenty dokonuje się u Prezesa Agencji Rynku Rolnego.
Wyrobem lub rozlewem napojów spirytusowych.  Wpisu do rejestru działalności w zakresie wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych dokonuje się u Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wyrobem lub rozlewem wyrobów winiarskich.  Wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich dokonuje się u Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wyrobem, oczyszczaniem, skażaniem, odwadnianiem alkoholu etylowego lub wytwarzanie wyrobów tytoniowych.  Wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność w zakresie wyrobu i przetwarzania alkoholu etylowego oraz rejestru producentów wyrobów tytoniowych dokonuje się u Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Prowadzeniem przedsiębiorstwa składowego.   Wpisu do rejestru przedsiębiorstw składowych przyjmujących na skład towary rolne dokonuje się u Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wpisu do rejestr przedsiębiorstw składowych przyjmujących na skład towary przemysłowe dokonuje się u Ministra Gospodarki.
Przechowywaniem dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców o czasowym okresie przechowywania.  Wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych dokonuje się u marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce wykonywania działalności objętej wpisem.
Kształceniem podyplomowym lekarzy i lekarzy dentystów.  Wpisu do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów dokonuje się u Okręgowej Rady Lekarskiej właściwej dla siedziby organizatora prowadzenia kształcenia oraz u Naczelnej Rady Lekarskiej, w przypadku gdy okręgowa izba lekarska jest organizatorem kształcenia.
Kształceniem podyplomowym pielęgniarek i położnych.  Wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących kształcenie podyplomowe dokonuje się u Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych właściwej dla miejsca prowadzenia kształcenia oraz u Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w przypadku jednostek organizacyjnych samorządu pielęgniarek i położnych oraz utworzonych przez nie spółek handlowych i innych podmiotów.
Prowadzeniem indywidualnej, indywidualnej - specjalistycznej i grupowej praktyki pielęgniarek i położnych.  Wpisu do rejestru indywidualnych, indywidualnych - specjalistycznych i grupowych praktyk pielęgniarek i położnych dokonuje się u Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych właściwej dla miejsca prowadzenia praktyk.
Prowadzeniem grupowej praktyki lekarskiej. Wpisu do rejestru grupowych praktyk lekarskich dokonuje się u Okręgowej Rady Lekarskiej właściwej ze względu na miejsce wykonywanej praktyki.
Prowadzeniem indywidualnej praktyki lekarskiej oraz indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej.  Wpisu do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich oraz rejestru indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich dokonuje się u Okręgowej Rady Lekarskiej właściwej ze względu na miejsce wykonywanej praktyki.
Prowadzeniem stacji kontroli pojazdów, prowadzeniem ośrodka szkolenia kierowców lub prowadzeniem ośrodka doskonalenia techniki jazdy.  Wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących stację kontroli pojazdów, rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców oraz rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek doskonalenia techniki jazdy dokonuje się u starosty właściwego ze względu na miejsce wykonywania działalności.
Prowadzeniem pracowni psychologicznej.  Wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących pracownię psychologiczną dokonuje się u marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy lub miejsce zamieszkania uprawnionego psychologa.
Prowadzeniem działalności kantorowej.  Wpisu do rejestru działalności kantorowej dokonuje się u Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
Prowadzeniem usług detektywistycznych.  Wpisu do rejestru działalności detektywistycznej dokonuje się u Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wykonywaniem działalności pocztowej niewymagającej zezwolenia, z wyjątkiem działalności pocztowej polegającej na przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu druków bezadresowych oraz działalności wykonywanej przez agenta lub agenta pocztowego na podstawie umowy agencyjnej, zawartej z operatorem zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego.  Wpisu do rejestru operatorów pocztowych dokonuje się u Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Organizowaniem wyścigów konnych.  Wpisu do rejestru organizatorów wyścigów konnych dokonuje się u Prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.
Prowadzeniem działalności telekomunikacyjnej.  Wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych dokonuje się u Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Prowadzeniem kursów początkowych i kursów doskonalących dla doradców do spraw bezpieczeństwa przewozu koleją towarów niebezpiecznych.  Wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy początkowe i kursy doskonalące dokonuje się u Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.
Prowadzeniem kursów dokształcających dla kierowców przewożących towary niebezpieczne.  Wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające dokonuje się u marszałka województwa.
Potrzebują Państwo zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej, gdy zamierzają Państwo prowadzić działalność gospodarczą związaną z: 
Sprzedażą napojów alkoholowych.
Zezwolenia udziela:
- na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych - wójt, burmistrz lub prezydent miasta,
- na sprzedaż hurtową napojów alkoholowych do 18% - marszałek województwa dla przedsiębiorców posiadających siedzibę na terenie województwa,
- na sprzedaż hurtową napojów alkoholowych powyżej 18% - Minister Gospodarki.
Urządzaniem lub prowadzeniem działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach.  Zezwolenia udziela Minister Finansów.
Prowadzeniami działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.  Zezwolenia udziela Minister Gospodarki.
Odbieraniem odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżnianiem zbiorników bezodpływowych i transportem nieczystości ciekłych.  Zezwolenia udziela wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce świadczenia usług.
Ochroną przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzeniem schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części.  Zezwolenia udziela wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce świadczenia usług.
Leczeniem substytucyjnym osób uzależnionych, wytwarzaniem, przetwarzaniem lub przerabianiem środków odurzających lub substancji psychotropowych, zbiorem mleczka makowego i opium z maku oraz ziela konopi i żywicy konopi, przywozem z zagranicy i wywozem za granicę środków odurzających lub substancji psychotropowych oraz prekursorów grupy I-R, obrotem hurtowym środkami odurzającymi substancjami psychotropowymi lub prekursorami grupy I-R, uprawą i kontraktacją upraw maku lub konopi włóknistych.
Zezwolenia udziela:
- na leczenie substytucyjne w zakładach opieki zdrowotnej - wojewoda
- na uprawę maku lub konopi włóknistych - wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce położenia uprawy
- w pozostałych przypadkach - Główny Inspektor Farmaceutyczny.
Produkcją tablic rejestracyjnych.  Zezwolenia udziela marszałek województwa.
Prowadzeniem działalności maklerskiej lub rachunków papierów wartościowych przez banki, prowadzeniem giełdy lub rynku pozagiełdowego.  Zezwolenia udziela Minister Finansów lub Komisja Nadzoru Finansowego.
Prowadzeniem funduszu emerytalnego.  Zezwolenia udziela Komisja Nadzoru Finansowego.
Prowadzeniem banku lub instytucji kredytowej.  Zezwolenia udziela Komisja Nadzoru Bankowego.
Prowadzeniem giełdy towarowej. Zezwolenia udziela Minister Finansów.
Zarządzaniem specjalną strefą ekonomiczną.  Zezwolenia udziela Rada Ministrów.
Gospodarką odpadami (zbieranie, transport, odzysk i unieszkodliwianie odpadów oraz nadzór nad w.w. działaniami oraz nad miejscami unieszkodliwiania odpadów).  Zezwolenia udziela marszałek województwa lub starosta.
Instalacją lub naprawą oraz sprawdzaniem pod względem zgodności z wymaganiami okresowo, przed i po zainstalowaniu oraz po naprawie określonych rodzajów przyrządów pomiarowych, jeżeli to wynika z wiążących Polskę umów międzynarodowych.  Zezwolenia udziela Prezes Głównego Urzędu Miar.
Prowadzeniem zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków.  Zezwolenia udziela wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce świadczenia usług.
Prowadzeniem laboratorium referencyjnego.  Zezwolenia udziela Minister Środowiska.
Wytwarzaniem produktów leczniczych.  Zezwolenia udziela Główny Inspektor Farmaceutyczny.
Wykonywaniem przewozów kabotażowych na terytorium RP.  Zezwolenia udziela Minister Infrastruktury.
Wykonywaniem rybołówstwa morskiego.  Zezwolenia połowowego udziela: - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - na połowy w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, na morzu terytorialnym, w Zatoce Puckiej i w Zatoce Gdańskiej oraz poza polskimi obszarami morskimi, - właściwy okręgowy inspektor rybołówstwa morskiego - na połowy w Zalewie Wiślanym, w Zalewie Szczecińskim, na obszarze Zalewu Kamieńskiego i Jeziora Dąbie.
Założeniem lotniska, zarządzaniem lotniskiem użytku publicznego i prowadzeniem na nim obsługi naziemnej statków powietrznych, ładunków, pasażerów i ich bagażu, wykonywaniem przewozów lotniczych do, lub z Rzeczypospolitej Polskiej przez obcego przewoźnika lotniczego, prowadzeniem sprzedaży przewozów lotniczych na terytorium RP przez obcego przewoźnika lotniczego. Zezwolenia udziela Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Utworzeniem i prowadzeniem instytucji pieniądza elektronicznego.  Zezwolenia udziela Komisja Nadzoru Bankowego.
Wykonywaniem działalności ubezpieczeniowej.  Zezwolenia udziela Komisja Nadzoru Finansowego.
Wykonywaniem działalności brokerskiej. Zezwolenia udziela Komisja Nadzoru Finansowego.
Wykonywaniem działalności pocztowej w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania w obrocie krajowym i zagranicznym przesyłek dla ociemniałych, przesyłek z korespondencją do 2000 g z wyłączeniami przewidzianymi w ustawie z 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe.  Zezwolenia udziela Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Prowadzeniem składu podatkowego, prowadzeniem działalności jako zarejestrowany lub niezarejestrowany handlowca, wykonywaniem czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego.  Zezwolenia udziela właściwy naczelnik urzędu celnego.
Prowadzeniem funduszu inwestycyjnego.  Zezwolenia udziela Komisja Nadzoru Finansowego.
Hodowlą zwierząt laboratoryjnych lub dostarczaniem zwierząt doświadczalnych.  Zezwolenia udziela Powiatowy Lekarz Weterynarii.
Wykonywaniem planów urządzenia lasu.  Zezwolenia udziela Minister Środowiska.
Wykonywaniem działalności związanej z narażeniem na działanie promieniowania jonizującego, określonego w ustawie z 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe.  Zezwolenia udziela Prezes Państwowej Agencji Atomistyki.
Prowadzeniem warsztatu w zakresie instalacji, napraw lub sprawdzania tachografów cyfrowych.  Zezwolenia udziela Prezes Głównego Urzędu Miar.
Wykonywaniem działalności regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym osób. Zezwolenia udziela:  - na wykonywanie przewozów na liniach komunikacyjnych na obszarze gminy - wójt,  - na wykonywanie przewozów na liniach komunikacyjnych w komunikacji miejskiej - burmistrz albo prezydent miasta,  - w przypadku innych niż ww. linii komunikacyjnych, wykraczających poza obszar gminy, miasta, powiatu lub województwa - starosta albo marszałek województwa.
Utworzeniem wielkopowierzchniowego obiektu handlowego (powyżej 400 m2 powierzchni sprzedaży). Zezwolenia udziela wójt, burmistrz albo prezydent miasta właściwy ze względu na lokalizację wielkopowierzchniowego obiektu handlowego.


Potrzebują Państwo licencję do prowadzenia działalności gospodarczej, gdy zamierzają Państwo prowadzić działalność gospodarczą związaną z:   
<>Wykonywaniem krajowego i międzynarodowego transportu drogowego, lub z przewozami taksówkowymi.  Licencję na transport drogowy wydaje starosta właściwy dla siedziby przedsiębiorcy, licencję na przewozy taksówkowe wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, licencję na międzynarodowy transport drogowy wydaje Minister Infrastruktury.
Wykonywaniem przewozów kolejowych lub udostępnianiem pojazdów trakcyjnych.  Licencję udziela Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
Wykonywaniem czynności syndyka.  Licencję udziela Minister Sprawiedliwości, dodatkowo konieczne jest zdanie przez kandydatów egzaminu organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Potrzebują Państwo zgody do prowadzenia działalności gospodarczej, gdy zamierzają Państwo otworzyć działalność gospodarczą związaną z:   
Prowadzeniem systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych w zakresie określonym w ustawie z dnia 24 sierpnia 2001 r. o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami.
Potrzebują Państwo uprawnień zawodowych do prowadzenia działalności gospodarczej (albo uprawnienia te wymagane są od Państwa pracownika), gdy zamierzają Państwo prowadzić działalność gospodarczą związaną z następującymi profesjami: 
lekarz i lekarz stomatolog
pielęgniarka i położna
lekarz weterynarii
adwokat
komornik
radca prawny
rzecznik patentowy
biegły rewident



http://www.biznes-firma.pl/FCKeditor_UserFiles/Image/jak_firme/pieczatka_n.jpg

KROK 4: Pieczątka
Pieczątkę możemy wyrobić dopiero po wizycie w urzędzie gminy, gdyż na pieczątce powinien widnieć numer REGON oraz NIP. Na pieczątce znajduje się także pełna nazwa firmy oraz siedziba (adres). Dodatkowo możemy zamieścić inne dane, np.: dane kontaktowe oraz logo. Koszt wyrobienia pieczątki wynosi kilkadziesiąt złoty. Pieczątki są wyrabiane w jeden dzień. Zazwyczaj nie trzeba okazywać żadnych dokumentów. Nie powinniśmy stosować czerwonego tuszu oraz okrągłych pieczątek, albowiem czerwony kolor tuszy i okrągły kształt pieczątki jest zarezerwowany dla organów państwowych.

http://www.biznes-firma.pl/FCKeditor_UserFiles/Image/jak_firme/sejf.jpg

KROK 5: Konto bankowe
Każdy przedsiębiorca ma obowiązek posiadać firmowy rachunek bankowy. Zgodnie z ustawą z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej: „Rozliczenia z tytułu dokonywania lub przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następują za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
&jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro (…)”.
Konto firmowe służy również do rozliczeń z ZUS-em oraz Urzędem Skarbowym.
Zazwyczaj opłaty za prowadzenie firmowego rachunku są znacznie wyższe niż w przypadku kont osobistych.
Jednakże osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie muszą otwierać rachunku firmowego, o ile nie łamie to regulaminu banku. Jest to duże ułatwienie dla samozatrudnionych i osób prowadzących małe przedsiębiorstwa.
Aby korzystać z przywileju jednorazowe transakcje gotówkowe między przedsiębiorcami nie powinny przekraczać 15 000 euro.

http://www.opolelubelskie.pl/eprzedsiebiorczosc/przewodnik/sanepid.gif
KROK 6: Stacja sanitarno-epidemiologiczna (Sanepid)
W przypadku niektórych rodzajów działalności, odbioru miejsca, gdzie będzie wykonywana działalność, musi dokonać Sanepid. Dotyczy to m.in. prowadzenia: sklepu spożywczego, placówek gastronomicznych, gabinetu kosmetycznego, etc.
Po wybraniu lokalu należy zgłosić do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub do rzeczoznawcy ds. sanitarno-higienicznych projekt, celem uzyskania opinii. W projekcie należy opisać zakres działania uzależniony od możliwości lokalowych. Dopiero gdy projekt zostanie zaopiniowany, można przystąpić do prac budowlanych lub adaptacyjnych.
Po zakończeniu prac budowlanych lub adaptacyjnych należy złożyć wniosek do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zatwierdzenie zakładu i wpis do rejestru. Wniosek należy złożyć najpóźniej na 30 dni przed planowanym uruchomieniem działalności. Wówczas przedstawiciele właściwej dla danego terenu stacji sanitarno-epidemiologicznej dokonają odbioru lokalu, a następnie zostanie wydana decyzja zatwierdzającej dany obiekt.
Na odbiór lokalu należy przygotować następujące dokumenty: umowę najmu lokalu lub akt własności, KRS lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, numery REGON i NIP, sprawozdanie z badań próbki wody, umowę na wywóz śmieci, protokół pomiarów wydajności i głośności wentylacji mechanicznej.

Offline

 
  • Index
  •  » Wstęp
  •  » Jak założyć tą firmę wkońcu

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plinternet maków koty rasowe brytyjskie