#1 2010-07-18 14:38:43

Adam

Administrator

Zarejestrowany: 2010-07-12
Posty: 37
Punktów :   

Firma

No to co znalazłem na necie co i gdzie.

Na forum o PB szukałem chwile najciekawsze wątki jakie znalazłem tyczą się tego jak założyć firmę i co trzeba "MIEĆ" (bo na pewno nerwy) Teraz się zastanawiam czy gra jest warta świeczki i ile będziemy mieli do zainwestowania, bo na pewno myślę można wyssać kasę z unii (tak zwane dotacje).
Zaczynając od początku i zmierzając już do firmy (działalność gospodarcza) są dwie niepokojące mnie rzeczy
Czas i Księgowość
Co do czasu młodzi jesteśmy co do księgowości to będziemy musieli szukać po znajomych, którzy już prowadzą takie działalności, ale nie koniecznie związane z PB bo chodzi mi tu o te wszystkie VATy i inne obejścia prawne.

Wracając do tego co znalazłem w internecie i na tym forum (paintball.info.pl) rzecz tyczy się tego że często trafiałem na główny wątek "poszukaj sobie" szukam, szukam, a tu "poszukaj ...." Lecz wytrwałość doprowadziła mnie do paru nawet interesujących konkretów.:

Cytat jednego z forumowiczów:"robot"

Spoiler:

Witam. Mam nadzieję że nic nie pokręciłem:
1. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej w urzędzie gminy ,100 zeta, ważny dowód osobisty. Tam deklarujesz jaki chcesz mieć PKD. Przykładowo moje PKD to 9329Z czyli pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna
2. Udajesz się do odpowiedniego urzędu statystycznego i występujesz o numer REGON
3. Zakładasz konto firmowe w banku.

Jak załatwisz te sprawy udajesz sie do ZUS i US. Tam:

4.Pobierasz odpowiednie formularze. Jeżeli to jest Twoja pierwsza działalność to masz prawo do płacenia mniejszej składki zusowskiej, w sumie mniej więcej 300 zeta przez dwa lata.

5. Udajesz sie do urzędu skarbowego i pobierasz formularze, zależnie od formy opodatkowania którą wybrałeś. To jest najważniejsza sprawa i radzę sie nad tą forma grubo zastanowić.
6. Gratulacje! Właśnie zacząłeś utrzymywać tą hydrę nienasyconą, ich żony dzieci i matki! :twisted:

Tips&tricks: zus płacimy do 10tego kazdego miesiąca więc załóż firmę zaraz po 10-tym, ja założyłem 20 i musiałem płacić zus za cały miesiąc.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

teraz już znamy kolejność co i gdzie, ale nie znamy kruczków na jakie możemy się napotkać. Teraz temat sprowadza się do PKD (czyli kodu, który określa czym zajmuje się firma, ale oczywiście nie koniecznie musi się tym zajmować. Dowiedziałem się też jednej istotnej rzeczy, LEPIEJ MNIEĆ WIĘCEJ TYCH KODÓW (horyzontów) NA DZIAŁALNOŚĆ NIŻ MNIEJ JAK BĘDZIE JAKIŚ KOD I NIE BĘDZIEMY TEGO ROBIĆ TO OK, ALE JAK NIE BĘDZIE W KODZIE TO CO ROBIMY TO KARA!!!.) Więc mam też następny zb. informacji o kodach PKD


Oto cytat kolejnego z forumowiczów "Mertheri"

Spoiler:

KLASYFIKACJE (PKD) DZIAŁALNOŚCI ZWIĄZANYCH Z PROWADZENIEM POLA:

Jedynie prowadzenie pola:
Klasa: Podklasa: Opis:
93.11 93.11.Z Działalność obiektów sportowych
85.51 85.51.Z    Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych
93.13 93.13.Z    Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej
93.29 93.29.Z    Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna
93.19 93.19.Z Pozostała działalność związana ze sportem
96.04 96.04.Z Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej
96.09 96.09.Z Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana

Jeżeli do tego dochodzi wypożyczanie sprzętu:
Klasa: Podklasa: Opis:
77.21 77.21.Z    Wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego


Jeżeli do tego dochodzi sprzedaż kulek:
Klasa: Podklasa: Opis:
47.64 47.64.Z    Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych
sklepach
47.99 47.99.Z Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i
targowiskami


Jeżeli do tego dochodzi sprzedaż internetowa:
Klasa: Podklasa: Opis:
47.91 47.91.Z    Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej
lub Internet


Jeżeli do tego dochodzi sprzedaż reszty sprzętu (w tym używanego):
Klasa: Podklasa: Opis:
47.79 47.79.Z    Sprzedaż detaliczna artykułów używanych prowadzona w wyspecjalizowanych
sklepach
47.72 47.72.Z    Sprzedaż detaliczna obuwia i wyrobów skórzanych prowadzona
w wyspecjalizowanych sklepach
47.71 47.71.Z    Sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

i oczywiście tak jak wyżej
47.64 47.64.Z    Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych
sklepach

Podstawowym problemem jest to, że prowadzenia pola paintballowego nie można w prosty sposób zakwalifikować. Jeżeli będziesz tam organizował turnieje albo treningi oficjalnie zarejestrowanych drużyn to jest to obiekt sportowy. W innym wypadku np. służący jedynie poprawie np. kondycji fizycznej. Podobnie z samym z malowaniem, nie każdy urzędnik uzna to za sport.
Pamiętaj, że jak masz wpisaną jakąś działalność a jej nie prowadzisz to nikt się nie może przyczepić. W wypadku sytuacji odwrotnej, kiedy prowadzisz jakąś działalność a jej nie wpisałeś - grożą ci kary.

Kolejny wniosek i to też ważny jaki udało mi się wyciągnąć z natłoku informacji to taki że firma musi być nie wiem czy zarejestrowana czy co ale działać na terenie całej polski i wtedy nie musimy martwić się o ... a tam mniej więcej wygląda to tak.:

Spoiler:

michail


Spoiler:


aha czy jak organizujecie gry to cały czas na jednym polu? bo wtedy trzeba chyba mieć na tym polu dzialalność ? o ile sie nie myle ja to rozwiązać chce tak ze korespondencja przychodzić bedzie na adres domowy a zakres wykonywanej usługi będzie na terenie całej polski i wtedy nie płace podatku od pola i moge sobie organizwoać w lesie na moim polu i gdzie mam ochote taki pomysl doradził mi radca prawny czy macie może jakieś inne ciekawe wyjscia żeby nie płacic innych zbędnych kosztów?
Dziękuje każda rada jest cenna

Spoiler:

Mysle że temat godny uwagi ponieważ każdy kiedyś zaczynał i popełniał błędy i chciał aby to wszystko wyszło jak najlepiej a jak wiadomo nasze urzędy nie pomogą tak jak każdy by tego oczekiwał tylko odwalą co łaska i dalej kombinuj jak tylko możesz

Dofinansowani, VAT, Ubezpieczenie

Spoiler:

Robot

Jako bezrobotny, zgłosiłem się do urzędu pracy i złożyłem podanie o dofinansowanie pierwszej działalności. Piszę o tym bo chce Ci pokazać różne możliwości uzyskania dofinansowania, możesz też próbować w innych instytucjach.
Dotację bezzwrotną otrzymałem, w wysokości 500% średniej krajowej, pod warunkiem samozatrudnienia i utrzymania działalności przez 12 miesięcy.

Dalej wszystko potoczyło się jak opisałem moim poprzednim poście. Skupię się tylko na formie opodatkowania jaka wybrałem. Zdecydowałem się na podatkowa książkę przychodów i rozchodów, bez VAT. Wybrałem tą formę ponieważ płacę podatek dopiero w momencie uzyskania zysku (czyli przychód minus koszty) a w koszty mogę wrzucać wszystkie poniesione koszty (oczywiście związane z działalnością: reklama, kulki, itp) udokumentowane fakturami. Ponieważ na tym etapie działalności ponoszę duże koszty a mam małe zyski, "widmo" zapłacenia podatku na razie bardziej oddala się niż przybliża.
Stawki podatkowe zaczynają sie od 19%, potem jest więcej, proporcjonalnie do osiągniętego zysku.
VAT na razie mnie nie interesuje, bycie płatnikiem VAT ma swoje plusy ale tez sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

Jeżeli czujesz się niepewnie w tym wszystkim, najlepiej będzie poradzić się księgowego i rozważyć wszystkie możliwe opcje. Dodam jeszcze tylko że zmianę formy opodatkowania można, zdaje się, przeprowadzić na początku roku kalendarzowego, z tym że sprawa wygląda trochę inaczej w przypadku rezygnacji z VAT.
W mojej firmie księgowością zajmują się bliskie mi osoby (za co im serdecznie dziękuję!), ja jestem od przesuwania ciężkich przedmiotów

Mam nadzieję że nic nie pokręciłem, jeżeli tak to proszę szanownych Użytkowników o zwrócenie uwagi. Staram się pomóc, bo sam niedawno zaczynałem i ciągle się rozkręcam. Poza tym zależy mi na rozwoju tego, bądź co bądź, zajebistego sportu.

Ze swojej strony chciałbym Cię zapytać gdzie chcesz ubezpieczyć działalność i jaka jest to forma ubezpieczenia? Ja mam propozycję z Pe-Zet-U na ubezpieczenie OC- 500 zeta na rok opiewające na 100 000. Jest to w zasadzie jedyne ubezpieczenie dostępne moim w regionie. Czy powinienem ubezpieczyć się w jakiejś innej formie? Chciałbym zorganizować wszystko w miarę profesjonalnie i zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi sytuacjami.

Pozdro.

CO do ubezpieczenia to mam kolejny wątek;

Spoiler:

PaintBallSlask.pl

nie musicie się ubezpieczać od imprez.
ubezpieczcie firmę od nieszczęśliwych wypadków.
w końcu gra kilkunastu osób to nie "impreza". to tak jak gra w piłkę itp.
w tedy koszt ubezpieczenia rocznego to kilka set zł na kwotę kilkudziesięciu tysięcy.

impreza ma inne kryteria. Imprezami są np. takie większe gry opisywane w dziale "imprezy" gdzie gra >100osób i jest kompleksowa: jedzenie, picie, zabawa, gra itp.


No właśnie no i nie wiem czy nie lepiej będzie zabezpieczyć się w przypadku gdybyśy chcieli zorganizować większą imprezę hmmmmm...?


Dotacja cz.2

Spoiler:

Michail

Dzieki za rady wszystkie sie przydadzą ja teraz niestety nie moge jeszcze napisać jakie wybiore ponieważ napisałem pismo o dotacje a to jest totalna porażka napisałem i musze czekać 30 dni na rozpatrzenie czy przyznaja czy nie i ile pózniej trzeba przejść przeszkolenie na zarządzanie swoją firmą i dopiero sie dostanie kesz i można wtedy założyć własna działalność i tu jest pies pogrzebany bo trzeba czekać te około półtora miecha. Nie można założyc wcześniej bo nie przyznaja dotacji więc teraz musze prawdopodobnie to obejśc i na ten czas zarejestrowac na kumpla a pózniej poprostu za te 2 miechy na siebie ale ten urząd pracy zawsze narobi schodów a do zgarniecia jest 14 tyś wczesniej było 13.200 a teraz podskoczyło do 14 tyś i nie warto żeby to przeszlo koło nosa. Jako że będe prowadził usługi rozrywkowe to chce za to kupić 2 qady i za reszte wyposażenie pola ciekawe czy na to pójdą.
Dziekuje i pozdrawiam

To  na razie najbardziej konkretne informacje jakie udało mi się wyciągnąć z tego wątku, a teraz poszukiwań cz.2 czas zacząć!! Mam nadzieje że ktoś pomoże!!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plMrzeżyno pensjonaty meble